wtorek, 19 lipca 2016

Nouring Apfeld - WIDZIAŁAM, JAK ZAMORDOWANO MOJĄ SIOSTRĘ
 Po samym tytule książki czytelnik domyśla się, czego może się spodziewać i sama zastanawiałam się czy sięgnąć po tę pozycję. Książkę jednak przeczytałam jednym tchem. Jest bardzo wciągająca. Sama historia rodziny głównej bohaterki, a zarazem autorki książki, jest podobna do historia rodzin, o których słyszymy w telewizji czy czytamy w prasie. Tutaj jednak jest ona opowiedziana z perspektywy osoby pochodzącej z rodziny muzułmańskiej.  
To przejmująca historia młodej Syryjki, która jako dziecko wraz z matką i młodszą siostrą przyjeżdża do Niemiec, do których musiał uciekać jej ojciec. Początkowo opis relacji członków rodziny jest zaskakujący. Troska i zrozumienie ojca ównej bohaterki oraz oschłość jej matki naprzemiennie się przeplatają. Ojciec wydaję się być najbardziej otwarty i odnajdujący się w zachodniej rzeczywistości. To do niego bowiem, główna bohaterka zwraca się ze swoimi problemami i u ojca szuka wsparcia, kiedy matka, w zachodniej cywilizacji widzi tylko zło. Niestety ojciec pozostaje pod mocnym wpływem swojego bratanka w wyniku czego w rodzinie dochodzi do tragedii. W dalszej części książki przedstawione są zmagania Nouring Apfeld, która już w swoim dorosłym życiu nie może zapomnieć o przemocy, jakiej doznała w dzieciństwie ze strony matki oraz o morderstwie, którego była świadkiem. 
     Książka z jednej strony przedstawia czytelnikowi młodą, ambitną kobietę, która  wyznacza sobie cel zawodowy, do którego dąży. Jest zaradna i skupia wokół siebie grupę przyjaciół. A jednocześnie jej przeszłość oraz środowisko, w którym się wychowała nie pozwalają jej normalnie żyć. Nouring Apfeld oprócz walki, którą prowadzi z samą sobą, zmaga się także z systemem administracyjnym, bezdusznością policji i brakiem zrozumienia u osób, od których oczekiwała pomocy. 
      Nie jest to na pewno łatwa i lekka książka, jednak porusza ważny obecnie temat a mianowicie relacje, jakie obecne są w rodzinach muzułmańskich, tak licznie przybywających do Europy. Pozwalająca poznać, jakie mechanizmy rządzą taką rodziną i pomóc, kiedy pojawi się taka potrzeba.