niedziela, 17 lipca 2016

Tom Michell - LEKCJE Z PINGWINEM


Jak znaleźć prawdziwego przyjaciela, który jest oddany i zawsze chętny do wysłuchania naszych trosk? Najlepszą receptą jest nieszukanie, a przyjaciel sam w nieoczekiwanym momencie pojawi się na naszej drodze. Należy być tylko uważnym. Tak właśnie było w przypadku autora książki LEKCJE Z PINGWINEM. Jako młody mężczyzna Tom Michell otrzymał posadę nauczyciela w szkole w Argentynie. Wyjeżdżając na koniec świata nie mógł się spodziewać, iż podczas spaceru po urugwajskiej plaży będzie świadkiem jak woda wyrzuca na brzeg martwe pingwiny pokryte ropą. Wśród tej ogromnej ilości dostrzega jednego, walczącego o życie, któremu postanawia pomóc. Po oczyszczeniu poszkodowanego pingwina zamierza zwrócić go naturze i zanosi z powrotem na plażę. I właśnie tu zaczynają się schody ponieważ Juan Salvado (jak później został nazwany) nie zamierza opuścić swojego nowego przyjaciela. I tak przed autorem książki pojawia się poważny problem przewiezienia pingwina z Urugwaju do Argentyny, bo cóż można powiedzieć podczas kontroli granicznej, trzymając pingwina w torbie, ponadto jak wytłumacz obecność tego małego bohatera w internacie szkoły, w której zamieszkuje Tom Michell.
   Godne podziwu jest oddanie i troska, jaką otoczony jest pingwin. On sam też nie pozostaje dłużny, potrafi się bowiem odwdzięczyć za opiekę i zainteresowanie, którym jest obdarzany. Sam Juan Salvado staje się przyjacielem już nie tylko swojego wybawiciela, ale także ludzi, których poznaje. Staje się powiernikiem wielu tajemnic i odgrywa rolę terapeuty.
   Historia opisana jest w zabawny sposób, niejednokrotnie czytając książkę na twarzy pojawia się uśmiech. Do pingwina zdecydowanie odczuwa się sympatię, pojawia się wręcz chęć posiadania takiego przyjaciela. Książka oprócz pociesznego opisu relacji dwojga przyjaciół również wzrusza. Autor książki bowiem  bezustannie zmaga się z myślami związanymi z dalszym życiem z Juan Salvado. Tom Michell miał bowiem świadomość, że kiedyś będzie musiał wrócić do swojego rodzinnego kraju. I co wtedy stanie się z pingwinem? Czy plan, który wymyślił Tom Michell uda się zrealizować?   
  Opis tej niezwykłej i pięknej przyjaźni warty jest przeczytania książki LEKCJE Z PINGWINEM, można się z niej czegoś nauczyć....