poniedziałek, 15 sierpnia 2016

Petr Měrka - JESTEM EGZALTOWANĄ LENTILKĄKsiążkę kupiłam zafoliowaną z umieszczonym na okładce ostrzeżeniem, iż "czytelnik otwiera ją na własną odpowiedzialność". I rzeczywiście już po przeczytaniu paru kartek ogarnęło mnie przerażenie i zastanawiałam się nad tym, o czym właściwie ta książka jest. 
   Książka nie opisuje jednej zwartej historii. Składa się ona z niezależnych od siebie opowiastek, które jednak razem tworzą spójną całość. Opisywany przez autora świat jest lubieżny, zamieszkiwany przez dwie grupy społeczne, z których jedna nie posiada żadnych praw, a ludzie ją tworzący od samego urodzenia zasługują na śmierć, tylko dlatego, że należą do biednej warstwy społecznej. Drugą grupę  tworzą z kolei bogacze posiadający nieograniczone prawa. Książka przedstawia właśnie relacje pomiędzy tymi dwiema warstwami społecznymi, ale także stosunki, jakie występu pomiędzy poszczególnymi członkami danej grupy. Opis tych relacji  z całą pewnością nie został ukazany w sposób "standardowy". Zarówno język, jakim posługuje się autor jak i opis zachowań ludzi wprawiają w zdumienie. Lektura jest behawioralną pornografią, będącą ostrzeżeniem przed tym co może mieć miejsce w przyszłości. Brak współczucia i empatii w stosunku do drugiej osoby oraz kierowanie się hedonizmem doprowadza do upodlenia społeczeństwa oraz utraty podstawowych wartości. Książka jest swojego rodzaju alarmem przed skutkami egoistycznego życia nastawionego na konsumpcjonizm
  Dzieło Měrka czyta się dość dobrze choć język i dosłowny opis czynności bohaterów książki na początku może trochę odstraczać to warto poświęcić czas i przeczytać książkę do końca, po to aby zrozumieć jej sens. Na początku bowiem przeżywa się szok i niedowieżanie na to co się czyta, po uzmysłowieniu sobie jednak, że ta z pozoru surrealistyczna opowieść, może stać się bliska naszej rzeczywistości, ogarnia smutek i przerażenie. Książka nie jest długa, liczy bowiem niewiele ponad 140 stron, ale jest to jednak niezapomniane 140 stron, to mogę zagwarantować.