środa, 26 października 2016

Andrzej Stasiuk - OSIOŁKIEM


OSIOŁKIEM to książka, która zabiera czytelnika w sentymentalną podróż do przeszłości. Autor, a zarazem narrator książki, tytułowym OSIOŁKIEM, jak nazywa swoje auto, przemierza Azję. Odwiedza między innymi Rosję i Kazachstan. Książka w zasadzie składa się z rozmów, które autor odbywa z osobami, napotkanymi w czasie podróży, ale także z postaciami, które istnieją tylko w jego głowie. Rozmowy dotyczą historii, postrzegania świata czy podejścia do życia. Całej przygodzie towarzyszą opowieści snute przez głównego bohatera o "osiołku" oraz o miłości do samochodów.
Książkę określiłabym jako taką samochodowo-wschodnio-sentymantalną. Autor nie ukrywa swojego uwielbienia do Rosji czy krajów leżących na wschód od Polski. Organizuje on  wewnętrzne wycieczki do swojej przeszłości, do okresu swojej młodości. Z sentymentem wspomina komunizm, ale jako sposób życia, a nie ustrój, który popiera. Cała książka utrzymana jest w klimacie takiej zadumy i nostalgii za tak zwanymi "dawnymi czasami".
Książka moim zdaniem jest trochę dla miłośników motoryzacji, takiej z okresu komunizmu i dla osób, które pamiętaj "stare dobre czasy". Oprócz tej sentymentalnej podróży do przeszłości lektura jest też miejscami dość zabawna. Obrazuje jak w dalszym ciągu są "załatwiane" sprawy na wschodzie i że czerwona pieczęć z podpisem jest na wagę złota. OSIOŁKIEM to książka z pewnością nie dla każdego. Jeśli ktoś szuka wartkiej akcji to na pewno w niej tego nie znajdzie. Jeśli ktoś z kolei szuka opowieści o zapachu benzyny gdzieś w dalekiej Azji, przeplatanej dumaniem i rozmowami nad przeszłością, to pozycja idealna dla takiej osoby.