niedziela, 30 października 2016

Aneta Prymaka-Oniszk - BIEŻEŃSTWO 1915, zapomniani uchodźcy

Książka Anety Prymaka-Oniszk, BIEŻEŃSTWO 1915, to historia opisująca zapomniane losy ludzi, którzy po wybuchu I wojny światowej zmuszeni byli uciekać w głąb Rosji przed niemieckim najeźdcą. Autorka chcą odkryć historię swojej rodziny, podąża śladem uchodźców. Opisuje w niej moment, w którym ludzie opuszczają swoje domy, ich życie w Rosji oraz powrót do rodzinnych stron. W swojej książce skupia się i przedstawia historię z perspektywy chłopstwa. Stara się ustalić, jakie wówczas towarzyszyły im emocje, jaka była pogoda, czy decyzję o opuszczeniu domu podejmowali świadomie. Czytając książką BIEŻEŃSTWO 1915, należy pamiętać, iż jest to okres, w którym państwo polskie nie istnieje, a więc trudno też ustalić, jakiej narodowości jest chłopstwo opuszczające swoje domy, w książce czytamy: "o przynależności narodowej chłopów z tych wielokulturowych terenów decyduje zwykle katolickie wyznanie, po polsku nie mówią nawet katolicy". 
Książka Anety Prymaka-Oniszk to znakomita skarbnica wiedzy na temat losów uchodźców z tamtego okresu. Autorka wykonała dużą pracę nad zgromadzeniem tak ciekawego materiału. W swojej książce przywołuje wspomnienia ludzi z początków XX wieku. Rzetelnie stara się odtworzyć ich losy, zobrazować emocje i uczucia, jakie im towarzyszyły. Nie jest to historia opisująca uchodźców, jako męczenników, którym wojna odebrała cały zgromadzony majątek. Przedstawia raczej koleje ich życia. Wyzwania, jakie im zostały postawione, i którym musieli sprostać po to aby przeżyć. Niektóre historie wzbudzają niepokój w czytelniku, przede wszystkim te dotyczące dzieci, które po śmierci rodziców często były pozostawione same sobie. Nieodłącznym towarzyszem uchodźców jest śmierć, która jest obecna nawet po powrocie do domu. Niedożywienie i choroby powoduje, iż zbiera ona codzienne plony. Mimo tych historii, książka nie jest przygnębiająca. Być może dlatego, iż opisuje ona historię mającą miejsce już sto lat temu.  Na pewno bardziej emocjonalnie podejdą do niej osoby, których członkowie rodziny doświadczyli uchodźctwa i byli częścią tej historii. Mimo tego, iż autorka stara się dowiedzieć i poznać losy również swojej rodziny, zachowuje ona obiektywizm opowiadanej historii. Można  wyczuć ciekawość poznania historii swoich blikskich co jest zupełnie zrozumiałe, ale nie stoi to w konflikcie w rzetelnym przygotowaniu książki.
Dla osób interesujących się historią oraz chcących poznać życie chłopstwa z tamtego okresu,  książka BIEŻEŃSTWO 1915 to prawdziwy skarb i źródło wiedzy. Książka opisuje bowiem życie i uchodźctwo z perspektywy prostych ludzi, którzy walczą po to aby przeżyć. To z niej można się dowiedzieć co jedli ludzie w tamtym okresie, jakie mieli relacje z sąsiadami i czym właściwie było to całe BIEŻEŃSTWO....
  •  wydawnictwo czarne
  •  premiera 21 września 2016
  •  liczba stron 356