niedziela, 13 listopada 2016

Włodzimierz Spasowicz - ŚMIERĆ W RZECE KURA i inne zagadki kryminalne

ŚMIERĆ W RZECE KURA to zbiór mów obrończych Włodzimierza Spasowicza adwokata, żyjącego na przełomie XIX i XX wieku. W książce zawartych zostało pięć przemów sądowych, z których główny trzon lektury stanowi mowa obrończa w sprawie tajemniczej śmierci w rzece Kura Niny Andriejewskiej. Adwokat w swoich przemowach dokonuje bardzo dokładnej i szerokiej analizy wydarzeń, w które zostali wplątani oskarżeni. Udowadnia, poprzez przytaczane przykłady, podawane pomiary i wyliczenia, że to co dla wszystkich jest oczywiste, po ponownym przeanalizowaniu już takie nie jest. 
Inne recenzje tej książki podają, iż lekturę tą czyta się jak kryminał. Dla mnie nie do końca. Dobry kryminał czyta się w napięciu, przerzucając kolejne kartki nie mogąc się doczekać wyjaśnienia sprawy. W tej książce tego zabrakło. Ale też nie do końca o to w niej chodziło. ŚMIERĆ W RZECE KURA  ma wymiar dokumentu. Zawiera bowiem autentyczne mowy obrończe wygłoszone w XIX  wieku, które oparte były w dużej mierze na logicznym myśleniu, analizie sytuacji oraz wyciąganiu wniosków z opisywanych zdarzeń. Książka jest trochę jak przygody Sherlocka Holmesa, w którego rolę wciela się Włodzimierz Spasowicz. Adwokat bowiem, niczym bohater fikcyjnych opowieści próbuje dotrzeć do prawdy na podstawie zebranych dowodów, nie ulegające presji i naciskom z zewnątrz. 
Książka ma dużą wartość historyczną i jest doskonałym źródłem wiedzy na temat prowadzonych spraw sądowniczych i mów obrończych w XIX wieku. Spodoba się ona na pewno osobom lubiącym historię, przyszłym adwokatom oraz czytelnikom pasjonującym się wiedzą prawniczą.

  •  wydawnictwo państwowy instytut wydawniczy
  •  premiera 12 października 2016
  •  liczba stron 204