niedziela, 27 listopada 2016

Zuzanna Korońska - JA I INNI WARIACI

Dziś o książce będącej pamiętnikiem autorki cierpiącej na chorobę dwubiegunową, której jak czytamy: "kluczową charakterystyką (...) są ekstremalne wahania nastrojów - od maniakalnych do poważnie depresyjnych". Książka składa się z zapisków samej autorki, Jej męża oraz listów od znajomych. Samą treść można opisać krótko, otóż pełną pasji i energii kobietę dopada choroba psychiczna, której skutkiem jest pobyt w szpitalu psychiatrycznym. Kluczowy dla książki jest opis choroby, rozpoznanie i podjęte leczenie. Istotnym wątkiem staje się także romans, w jaki wdaje się autorka. Staje się on Jej obsesją i doprowadza do obłędu. 
Książka nie jest tylko o samej chorobie, ale oczywiście stanowi jej trzon. Oprócz maniakalnej relacji, jaka łączy bohaterkę z młodym kochankiem, istotne pozostają również relacje z  mężem, który wspiera swoją żonę w walce z chorobą i poniekąd zgadza się na jej kontakty z innym mężczyzną. Postawa jednak, jaką przyjmuje doprowadza go do problemów z zachowaniem równowagi psychicznej.
Książka wbrew pozorom nie jest dołująca ani depresyjna. Wskazuje jak silna i pewna siebie kobieta, odnosząca  sukcesy w życiu zawodowym i będąca w szczęśliwym związku, w obliczu choroby staje się zupełnie bezradna oraz zdana na cierpliwość i pomoc najbliższych. Książka jest o trudnej chorobie, niezdrowym pożądaniu, ale i prawdziwej miłości i oddaniu bez której bohaterka pozostałaby sama sobie. Pomimo trudnego tematu książka dzięki temu, iż napisana została w formie pamiętnika jest zrozumiała i łatwa w odbiorze. Dzięki zawarciu w niej myśli również z pamiętnika męża chorej, możemy się dowiedzieć, jakie podejście do choroby ma człowiek żyjący z kobietą cierpiącą na chorobę psychiczną. Książka na pewno nie jest receptą na walkę z chorobę, odsłania zapewne jedno z jej oblicz. Ukazuje jednak jak choroba może uczynić z człowieka nam bliskiego, osobę której zachowanie jest zupełnie niezrozumiałe i obce.  
Choć może większości problem, który został poruszony w książce nie dotyczy i wydaje  odległy, to w obliczu obecnego tempa życia i ciągłego stresu społeczeństwo coraz częściej zapada na choroby psychiczne. Dlatego też warto sięgnąć po książkę JA I INNI WARIACI po to, aby postarać się poznać świat, którego granicę w gruncie rzeczy nie jest tak trudno przekroczyć.
 
  •  wydawnictwo Książki EDIPRESSE
  •  premiera 9 listopada 2016
  •  liczba stron 198