niedziela, 12 lutego 2017

1. Michał Larek, Waldemar Ciszak - MARTWE CIAŁA 2. Michał Larek, Waldemar Ciszak, MĘŻCZYZNA W BIAŁYCH BUTACH - 3. Michał Larek, Jerzy Borowczyk - PUNKTY ZAPALNE

Książkami Martwe Ciała, Mężczyzna w białych butach oraz Punkty zapalne, których autorem jest Michał Larek, a właściwie współautorem bo dwie pierwsze książki powstały we współpracy z Waldemarem Ciszak a druga z Jerzym Borowczyk, chciałabym zapoczątkować serię, w której będę przedstawiała wszystkie książki autorów, które  mnie zainteresowały i zaliczają się do literatury faktu, reportażu lub których fabuła w dużej mierze opiera się na prawdziwych wydarzeniach. Na pierwszy cel wybrałam właśnie współautora powyższych książek. I od razu, już na samym początku zaznaczę, iż książki są bardzo dobrze napisane i sama zastanawiam się dlaczego tak długo ociągałam się żeby po nie sięgnąć. 
Pierwsza książka, do której chciałabym zachęcić to Martwe Ciała. Ta dość krótka lektura, bo licząca około 160, ale naprawdę wywołuje gęsią skórę. Opisana w niej została historia zabójcy i nekrofila, tzw. "zimnego chirurga", który z martwych ciał kobiet "szył stroje". Książka opiera się na rozmowie z jednym z policjantów, który prowadził sprawę nekrofila. Dowiadujemy się z niej, jak policja rozpracowuje sprawę takiego zbrodniarza  i czy przyznanie się do winy skutkuje automatycznie zakończeniem śledztwa. Martwe Ciała to lektura zatrważająca, ale też ciekawie została w niej przedstawiona rola policjantów, którzy prowadzili sprawę zabójcy. Autorzy książki momentami odgrywają role trochę wykładowców, którzy analizują dany wątek i tłumaczą, tak aby był on zrozumiały dla odbiorcy. No cóż Martwe Ciała to pozycja bardzo ciekawa, ale jednocześnie straszna, a historia "zimnego chirurga", a właściwie jego czyny odrażające. Pomimo tego książka, naprawdę wciąga. Wywołuje ona z jedne strony zaciekawienie, ale też strach i odrazę. Dodatkowo te uczucia potęguje fakt, że przecież opisywana historia wydarzyła się naprawdę. Jednym słowem Martwe Ciała to historia  zatrważająco ciekawa. Polecam.
Mężczyzna w białych butach, to kolejna pozycja, która jest owocem współpracy Michała Larek i Waldemara Ciszak. I o ile polecam Martwe Ciała to Mężczyznę w białych butach polecam jeszcze bardziej (o ile w ogóle jest coś takiego). Na okładce książki zawarta jest informacja "dalej niż kryminał głębiej niż dokument", zgadzam się z autorem tego zdania w stu procentach. Mężczyzna w białych butach to nie reportaż lecz książka, która jest inspirowana autentycznymi wydarzeniami. Została w niej przedstawiona historia seryjnego mordercy, ale w porównaniu do Martwych Ciał została ujęta w formie kryminału, a nie rozmowy, wyjaśnień i analiz jak w pozycji przedstawionej powyżej. Ta lektura naprawdę trzyma w napięciu i nie sposób się od niej oderwać. Tutaj od pierwszych stron otrzymujemy taką dawkę emocji, które towarzyszą czytelnikowi do ostatnich stron. Cała historia opiera się na poszukiwaniu seryjnego mordercy/pedofila, który za cel upatrzył sobie małoletnich chłopców. Jego działanie opierało się na schemacie, który opanował do perfekcji i powodował, iż dzieci same wpuszczały mordercę do mieszkania. Sposób ujęcia tej historii i przedstawienia przez autorów w formie kryminału jest strzałem w dziesiątkę. Mężczyzna w białych butach to idealna pozycja dla fanów kryminału, ale także miłośników literatury faktu.  
Ostatnią książkę, którą chciałam przedstawić do Punkty zapalne, dwanaście rozmów o Polsce i świecie. Ta pozycja zdecydowane różni się o książek przedstawionych powyżej. Punkty zapalne to bowiem książka zawierająca rozważania na temat sytuacji w Polsce i na świecie. Autorzy książki, Michał Larek i Jerzy Borowczyk, przeprowadzili rozmowy z dwunastoma osobami zajmującymi się dziennikarstwem, fotografią czy polityką. Książka została wydana w czerwcu 2016r., a rozmowy w dużej mierze opierają się na rozważaniach co przyniosą kolejne  miesiące i lata w świecie polityki i jaki skutek na opinii publicznej wywarły poszczególne wydarzenia. Książka także przedstawia opinie i postrzeganie świata rozmówców. Ta książka z pośród trzech prezentowanych przez mnie, najbardziej mnie zaskoczyła. Ciężko bowiem opisywać wydarzenia bieżące w sposób interesujący, a tym panom to się udało. Poruszenie takich wątków jak konflikty zbrojne czy napływający do Europy uchodźcy to może tematy już wielokrotnie omawiane, jednak coś ważnego w prowadzonych rozmowach zwróciło moją uwagę. A mianowicie książka uczy tolerancji. Nie wiem czym był to zamierzony efekt autorów, ale ja właśnie ją w taki sposób odbieram. Punkty zapalne to zbiór opinii ludzi kultury i polityki o otaczającym nas świecie. Jest to idealna książka dla osób interesującymi się wydarzeniami w Polsce i na świecie, z racji tego iż została ona wydana w czerwcu 2016r. czytelnik może ocenić, czy prognozy i rozważania się ziściły i czy są możliwe do zrealizowania.