wtorek, 21 marca 2017

Martin Pollack - TOPOGRAFIA PAMIĘCI

Czy ważne są regionalne opowieści, odkrywanie  mogił wypełnionych ciałami nieznanych ludzi albo czy wciąż istotne jest to, kto w czasie II wojny światowej mordował ludzi, o których dzisiaj i tak nikt się nie upomina? Martin Pollack w swojej książce TOPOGRAFIA PAMIĘCI udowadnia, że tak.

Pamięć ludzka jest zawodna, czasem jedno wydarzenie różni ludzie potrafią opowiedzieć inaczej. Jednak to właśnie dzięki pamięci i uczestniczeniu w wydarzeniach, kształtuje się tożsamość narodowa, która jest spoiwem społeczeństwa i je jednoczy. 

Ta z pozoru mała zgrabna książka, oprócz przedstawienia kilku niezależnych historii, z różnych okresów życia pisarza, porusza jedną bardzo ważną rzecz, będącą sednem całej książki. Otóż pielęgnowanie wspomnień i pamięć o wydarzeniach, których byliśmy świadkami w dużej mierze kształtuje to kim jesteśmy, a także jest dowodem na to, że dane zdarzenie rzeczywiście miało miejsce. Takie świadectwo istnienia, dzięki zachowaniu się w pamięci człowieka, autor przytacza już na samym początku książki. Na wsi bowiem, w której podczas II wojny światowej Niemcy dokonali zbrodni, nikt by już dzisiaj nie pamiętał, gdyby nie, ostatnia osoba, która pozostała jedynym naocznym świadkiem wydobywania ciał pomordowanych.

Kim dziś byłby sam pisarz, Martin Pollack, gdyby  nie zmierzył się z historią swojej rodziny. Nie przyznał sam przed sobą, iż jego ojciec skazywał i mordował ludzi. Autor wychowany w nacjonalistyczno-nazistoskiej rodzinie, w swoich dziadkach dostrzegał miłość i oddanie, nie oznacza to jednak, że zgadzał się z tym, jakie wartości wyznawali jego bliscySam pisarz postanowił iść zupełnie inną drogą. Jednak historia Jego rodziny, jest także historią i przeszłością jego samego, czymś co go ukształtowało i stanowi jego część. Czy warto więc się jej wypierać?

TOPOGRAFIA PAMIĘCI to wbrew pozorom nie jest książka o nazistach, co zapewne sugeruje jej okładka. Tylko  o tym jak ważne i cenne jest zachowanie pamięci o historii i przeszłości. Poruszenie takiego tematu i lekkość w opisaniu jego istoty ujęta jest w sposób charakterystyczny dla Martin Pollacka, a spędzenie czasu z TOPOGRAFIĄ PAMIĘCI jest naprawdę czystą przyjemnością.