środa, 8 marca 2017

Michał Kącki - PALŻA ZA SZAFĄ, Polska kryminalna

Czytając Plażę za szafą, Polska kryminalna, towarzyszyło mi ciągle uczucie, porównania tej książki to pozycji Justyny Kopińskiej, Polska odwraca oczy. Zarówno jedna jak i druga książka składa się z reportaży, których historie niejednokrotnie śledziła cała Polska. Obie pozycje są warte przeczytania, choć wydaje mi się iż reportaże Justyny Kopińskiej wzbudziły we mnie więcej emocji. 

Powracając jednak do Plaży za szafą, na szczególną uwagę zasługuje okładka tej książki, a w szczególności postać tej anonimowej postaci, przypatrującej się tragedii, która wydarzyła się za drzwiami. Postać jest zaciekawiona i zainteresowana tym co się wydarzyło. Stoi jednak i się gapi na cieknącą krew, dlaczego  nie reaguje? dlaczego nie udziela pomocy?
  
Symbolika, która została użyta znajduje doskonałe odzwierciedlenie w treści książki. Porusza ona bowiem wielokrotnie trudne tematy, o których dookoła wszyscy wiedzieli, a mimo to milczeli. I tak czytamy w niej historie molestowania uczennic przez trenera, o nadużyciach i bezkarności księży czy o dentystce mającej problemy psychiczne i "leczącej" dzieci.

Plaża za szafą to zbiór wciągających historii kryminalno-obyczajowo-społecznych, napisanych łatwym i lekkim językiem. Choć każda z nich porusza inny temat to całość została skomponowana w taki sposób, iż stanowi spójną całość. Książka jest idealna, dla osób, które nie mają czasu na regularne czytanie, gdzyż historie w niej opisane są krótkie i wzajemnie niepowiązane. Plaża za szafą to książka o polskiej mentalności i kryminalnych zagadkach, które zabierają nas w świat do ciemnej strony człowieka.