piątek, 21 kwietnia 2017

Jon Ronson - #Wstydź Się!

Po przeczytaniu książki Jon Ronson, #Wstydź Się!, czuje trochę taki smutek i przygnębienie, które powodują, że po raz kolejny nie mogę się nadziwić ile w człowieku jest nienawiści i chęci pastwienia się nad druga osobą, przede wszystkim wtedy, gdy hater czuje się bezkarny.

#Wstydź Się! to książka, w której autor poruszył i dość szczegółowo opisał temat napiętnowania w internecie. Podszedł do tematu rzetelnie, co i tak nie uchroniło go  przed atakiem i koniecznością tłumaczenia się ze swojej książki.

Jon Ronson opisał historie ludzi, którym niestosowane żarty, jakich byli autorami, niefortunne wypowiedzi czy udowodnienie plagiatu, doprowadziły do publicznego napiętnowania i złamania dotychczasowego życia. Za każdą z opisanych przez niego historii stoi tragedia, z której ciężko podnosi lub podnosił się bohater. Wyobraźmy sobie bowiem, że głupi żart powiedziany po cichu do kolegi lub zrobienie niestosownego zdjęcia skutkuje tym, że człowiek jest obrażany i grozi mu się śmiercią czy gwałtem. Takich niestety rzeczy doświadczyli bohaterowie książki.

#Wstydź Się! to książka przejmująca, ale i poruszająca ważny temat, czyli publicznego ośmieszania oraz zawstydzania ludzi, którzy popełnili w życiu błąd. Nie popieram czynów, jakich dopuścili się bohaterowie, ale to co potem zrobiła z nimi społeczność internetowa naprawdę jest przerażające. 

Książka zdecydowanie zasługuje na uwagę, jest ona bowiem  ciekawa, ale i wzbudza trochę niepokój. Myślę, że nie można obok niej przejść obojętnie, a już na pewno powinien ją przeczytać każdy uczestnik życia społeczności internetowej.