wtorek, 18 kwietnia 2017

Tomasz Kin - BEZ PRZEDAWNIENIA

BEZ PRZEDAWNIENIA to kolejna książka poruszająca temat związany z polskim Archiwum X, czyli jednostce Policji zajmującej się rozwiązywaniem spraw kryminalnych sprzed lat. 

Tutaj, autor oprócz przytoczenie historii spraw, zdecydował się na przeprowadzenie rozmów z kilkoma policjantami, którzy opowiadają o pracy Policji skupiającej się nad rozwiązywaniem zagadek kryminalnych. 

Dość ciekawe jest ujęcie wątku dotyczącego zbierania i przechowywania materiału dowodowego, przede wszystkim jeśli chodzi o materiały biologiczne czy pozostawania na miejscu zbrodni odcisków palców. Ten temat został w książce opisany dość szeroko, czyniąc trochę z niego taki temat przewodni. 

Co do samych spraw, to nie zostały one przedstawione w postaci trzymających w napięciu zagadek kryminalnych tylko trochę w taki sposób jakby czytało się akta sprawy. W niektórych sprawach pojawia się tak dużo nazwisk i wątków, że ciężko się zorientować o co chodzi. Książka na pewno nie została napisana w formie "powiedzmy kryminału", w którym czytelnik zastanawia się kto dokonał morderstwa, ale trochę w postaci takiej relacji z miejsca zbrodni. 

Choć zarówno książka, BEZ PRZEDAWNIENIA jak przytaczana przeze mnie niedawno książka Polskie Archiwum X, poruszają podobne tematy, to sposób jego zrealizowania i podejścia do tematu jest zdecydowanie inny. Pomimo tego, iż Polskie Archiwum X naprawdę trzyma w napięciu i często dopiero czytelnik na końcu rozdziału dowiaduje się kto popełnił zbrodnię to z kolei książka BEZ PRZEDAWNIENIA dzięki rozmowom przeprowadzonym z policjantami powoduje, iż można z niej  poznać życie i pracę policjantów. Może właśnie dzięki temu jest ona dla mnie bardziej wartościowa i pozwoliła dostrzec w pracy Policji poświęcenie i służbę, do której nie każdy jest stworzony.

Tak więc w książce BEZ PRZEDAWNIENIA przede wszystkim polecam wywiady przeprowadzone z policjantami, oczywiście przytaczane zagadki kryminalne są bardzo dobrym uzupełnieniem książki, jednak ich forma  moim zdaniem trochę traci w porównaniu do przedstawienia spraw kryminalnych w innych książkach. Tak więc jak dla mnie wywiady są strzałem w dziesiątkę i dzięki nim książkę mogę polecić. Dodatkowo dla wszystkich zainteresowanych, a nie do końca przekonanych do zakupu tej pozycji wyjaśniam, iż jej autorem jest Tomasz Kin, dziennikarz niegdyś prowadzący w telewizji program o showbiznesie, może to Was ostatecznie przekona i zachęci.