czwartek, 11 maja 2017

Anna Pamuła POLACOS Chajka płynie do Kostaryki

Książka POLACOS to reportaż, w którym Anna Pamuła opisuje losy polskich Żydów, którzy przybyli na Kostarykę przed drugą wojną światową, mniej więcej w latach dwudziestych lub trzydziestych XX wieku. Poznajemy w niej historię paru rodzin, dowiadujemy się czym zajmowali się nowi mieszkańcy po przybyciu na nowy ląd i oczywiście autorka wyjaśnia co kryje się pod nazwą POLACOS. 

Tematyka reportażu jest bardzo intrygująca, ale jak dla mnie w książce nie do końca wykorzystano potencjał, jaki kryje się w POLACOS. Opisywane historie nie do końca mnie wciągnęły i zainteresowały. W dodatku dość często w książce pojawiały się obszerne cytaty, zwłaszcza na początku, co było dla mnie dość irytujące. 

Niemniej jednak POLACOS zainteresuje wszystkich, którzy chcieliby poznać lub zgłębić swoją wiedzę na temat historii Żydów pochodzących z Polski, którzy osiedlili się w Ameryce Środkowej. Jest to temat wciąż ciekawy i jednak dość intrygujące jest, że ludzie mieszkający niegdyś w Polsce  osiedlali się w tak odległym kraju. Więc jeśli chcecie się dowiedzieć, z jakimi problemami się spotykali imigranci i co zmusiło ich do opuszczenia kraju to zachęcam do przeczytania.