czwartek, 18 maja 2017

Despina Stratigakos - DOM HITLERA

Dzisiaj chciałabym Wam pokazać i jednocześnie zachęcić do przeczytania bardzo ciekawej książki, a mianowicie DOM HITLERA. Miałam obawy co do niej okazało się, że zupełnie niepotrzebnie. 

Książka, jak zresztą sam tytuł mówi  jest o domu Hitlera, a właściwie o miejscach, w których mieszkał. Dotyczy to mieszkania zarówno tego, które mieściło się w Monachium jak i  w górskiej posiadłości w Brechtesgaden. Autorka opisuje przedmioty i rzeczy, którymi otaczał się Hitler i które stanowią ciekawe źródło wiedzy na temat jego życia.

Książka jest tak naprawdę biografią dyktatora, ale nie skupia się na jego politycznym życiu, choć  oczywiście i takie wątki się pojawiają. W dużej mierze autorka próbują przedstawić i opisać codzienne życie Hitlera. Poznajemy więc m.in.  jego dziwny związek z siostrzenicą czy szczególną więź i zależność jaka łączyła go z jego projektantką wnętrz. Książka dość ciekawie opisuje temat ówczesnej manipulacji, jakiej dopuszczali się dziennikarze. Wykreowali bowiem wizerunek dyktatora, który uchodził za wegetarianina kochającego dzieci i przyrodę. Nagle w społeczeństwie niemieckim pojawił się człowiek, który zyskał poparcie zdecydowanej większości i z którym ludzie się utożsamiali. Jak trudno jednak było im po wojnie przyznać, iż właśnie takiego człowieka wybrało społeczeństwo, gdy na jaw wyszły zbrodnie i obozy koncentracyjne, za którymi stał Hitler. 

Książka choć opisuje solidny kawałek życia Hitlera i zawiera sporą dawkę historii, jest naprawdę znakomita. Nie tyle znajdują się w niej takie powiedzmy sztandarowe czy główne wątki z biografii dyktatora, ale tak zwane "smaczki", czyli wątki z życia, które nie są znane na szerszą skalę, a które ja uwielbiam. Ponadto DOM HITLERA napisany jest bardzo solidnie i nie dość, że ma naprawdę bardzo ładną oprawę i zawiera zdjęcia i szkice domu Hitlera, to opatrzony jest jeszcze w obszerne i szczegółowe przypisy.

Książkę polecam z czystym sumieniem, jeśli tylko macie ochotę na trochę historii i poznanie szczegółów z życia dyktatora to ta pozycja idealna.