piątek, 26 maja 2017

Janine di Giovanni - TAMTEGO RANKA, KIEDY PO NAS PRZYSZLI

Dziś mam dla Was kolejną bardzo dobrą książkę od Wydawnictwa Czarnego. Tamtego ranka, kiedy po nas przyszli to mocny reportaż, przedstawiający nie tylko sytuację społeczno-polityczną w Syrii, osadzoną już w paroletnim konflikcie zbrojnym, ale w dużej mierze skupiającym się na przemocy seksualnej wymierzonej przeciwko obywatelom tego państwa. 

Reportaż jest bardzo ciężki, zwłaszcza na początku. Autorka zaczyna od nakreślenia skutków konfliktu, dopiero w dalszej części  wskazywane są przyczyny i rozwój konfliktu  w Syrii.

Czytając książkę musimy zmierzyć się z jedną z najgorszych rzeczy, którą może zaznać człowiek, czyli z przemocą seksualną. Czytanie o krzywdzeniu człowieka nikomu nie sprawia przyjemności jednak, jak zaznacza autorka wykorzystywanie seksualne syryjskich kobiet i mężczyzn stanowi jedną z głównych metod walki z "wrogiem" podczas tego konfliktu. Do tego dochodzą jeszcze historie uwięzionych i torturowanych Syryjczyków. Dalsza cześć książki opisuje bardziej już sam konflikt, bada jego źródła oraz przedstawia bezskuteczne próby jego zakończenia.

Mnie książka bardzo poruszyła i wstrząsnęła. Jej początek jest naprawdę bardzo mocy, trochę wyczerpujący emocjonalnie. Mniej więcej od połowy autorka skupia się bardziej już na samym konflikcie i ta część nie jest już tak bardzo obciążająca psychicznie, choć nie mogę powiedzieć, że czyta się ją lekko. Książkę warto przeczytać po to, aby uzmysłowić sobie, że nie w każdym muzułmańskim kraju czają się terroryści, a społeczeństwo takiego kraju również narażone jest na ataki, utratę życia i poniżenie ze strony swoich rodaków. Zapewniam Was, że po tej książce spojrzycie zupełnie inaczej na ludzi uciekających z Syrii i poszukujących schronienia w Europie. Zachęcam do przeczytania.