niedziela, 14 maja 2017

Wolfgang Bauer - PORWANE, Boko Haram i terror w sercu Afryki

PORWANE od Wydawnictwa Czarnego to poruszający a zarazem wstrząsający reportaż. Opisane w nim zostały historie kobiet, które porwała organizacja terrorystyczna Boko Haram. W świadomości społeczeństw europejskich organizacja ta szerzej znana jest z porwania nigeryjskich dziewcząt, które przeznaczone były na żony bojowników oraz zmuszane były do nauki Koranu.

Książka opisuje losy tych kobiet, którym udało się uciec spod jarzma Boko Haram. Z relacji dowiadujemy się co przeżyły oraz jakie są metody i cel działania organizacji, której padły ofiarą. W reportażu oprócz paru wstrząsających historii możemy przeczytać także o historii i kształtowaniu się tej organizacji. Nie jest to jednak nudna nota z datami i kolejno zmieniającymi się dowódcami, lecz pomiędzy przedstawianymi historiami pojawia się krótkie nakreślenie sytuacji polityczno-społecznej Nigerii oraz krótka historia organizacji, tak aby czytelnik miał świadomość, w jakiej rzeczywistości żyją porwane kobiety. 

Książka wskazuje na wiele problemów, a historie kobiet zmuszanych do małżeństw, bitych i niewolonych to tylko jeden z nich. Co się dzieje z mężczyznami i mężami porywanych? Bo przecież dużo z nich przed niewolą miało już mężów. Gdzie w tym wszystkim jest nigeryjskie wojsko, które ma strzec porządku i dbać o bezpieczeństwo państwa i obywateli? Jaką rolę w Boko Haram odegrali politycy? I w końcu czy kobiety, którym udało się uciec mogą w ogóle liczyć, na jakąś pomoc, kogokolwiek rodziny, przyjaciół, państwa? W książce znajdziecie odpowiedzi na te wszystkie pytania, niestety są ona równie przygnębiające, jak każda historia opisana w reportażu. 

Książka oprócz opisanych przeze mnie powyżej wątków zawiera piękne i dające do myślenia zdjęcia porwanych kobiet. Przykuwające nasz wzrok twarze i oczy tych kobiet powodują, iż opisywane historie nabierają jeszcze większej autentyczności. Widzimy przecież kobietę z dzieckiem na ręku zmuszoną do urodzenia i wychowania dziecka bojownika. Wszystko to powoduje, iż w głowie pojawiają się myśli, dlaczego tak jest i czy nie można w końcu zakończyć  tego terroru?

Na końcu  chciałam zachęcić do przeczytania zakończenia książki. Tutaj autor dosłownie na trzech stronach wyjaśnia dlaczego powstała ta książka i dlaczego warto ją przeczytać. Naprawdę rzadko w zakończeniu można przeczytać takie mądre słowa, a są one doskonałym zwieńczeniem całej książki dające chyba najbardziej do myślenia.