piątek, 2 czerwca 2017

Matthew Syed - METODA CZARNEJ SKRZYNKI

Na okładce książki METODA CZARNEJ SKRZYNKI umieszczona jest opinia "The Times", która brzmi: "całkowicie odmieni Waszą perspektywę", i wiecie co zgadzam się w zupełności z tą oceną. Książka jest poradnikiem, ale dla wszystkich sceptycznie nastawionych do tego typu literatury chciałabym od razu uprzedzić, że książka jest naprawdę bardzo dobra. 

Zaczyna się od przedstawienia dość mocnej historii, na podstawie której książka opiera swoje rozważania na temat zachowania i odruchów ludzi. Generalnie chodzi o to, iż w wyniku  zabiegu medycznego żona pilota samolotu traci życie. Chcąc dowiedzieć się co tak naprawdę stało się na sali operacyjnej, mąż uzyskuje informacje, iż szpital nie prowadzi  badań ani kontroli w celu ustalenia co wydarzyło się podczas operacji w wyniku, której pacjent traci życie. Takie dochodzenie jest prowadzone wyłącznie w przypadku skierowania oskarżenia do sądu. Odpowiedz jaką uzyskał pilot była dla niego zaskoczeniem, gdyż w branży, której pracuje wszelkie incydenty są wyjaśniane "na bieżąco", a pracownicy zgłaszają wszelkie nieprawidłowości. 

Te różne podejścia do pracy, obowiązków, porażek czy wypadków stały się jednym z głównych tematów tej książki. Jak to bowiem jest, że pracownicy jednej branży mają tak odmienne podejście do wypadków w pracy? Czy dana dziedzina przyciąga określonych ludzi chętnych do dzielenia się swoimi porażkami, a druga nie? Absolutnie tak nie jest, a odpowiedz na tę pytania znajdziecie właśnie w książce. 

METODA CZARNEJ SKRZYNKI na przykładzie polityki prowadzonej w lotnictwie wskazuje jak zasady, na podstawie których funkcjonuje ta branże można zastosować w innych dziedzinach czy instytucjach. Książka skupia się także na ludzkich zachowaniach i odruchach, które w rzeczywistości utrudniają nam życie, a o tym co mamy zrobić żeby się ich pozbyć przeczytacie w książce. 

W książce znajdziecie propozycję  na ulepszenie nie tylko swojego życia, ale także instytucji, od których zależy nasze życie lub chociażby porady na polepszenie atmosfery w swojej pracy i stworzenie warunków sprzyjających rozwojowi. Wiem, że z poradnikami i książkami o naszym zachowaniu i psychice jest tak, że gdy się je czyta to gdzieś z tyłu głowy pojawia się myśl "tak i tak będę robić". Z tą książką jest trochę inaczej bowiem w dużej mierze skupia się ona na problemach,jakie występują w instytucjach z powodu naszych wrodzonych i nabytych zachowań. METODA CZARNEJ SKRZYNKI to bardzo dobra książka o nauce o nas samych i polepszeniu życia i środowiska, w którym żyjemy. Ciekawa lektura, warta przeczytania.