poniedziałek, 4 grudnia 2017

Marian Zembala w rozmowie z Dawidem Kubiatowskim - Spotkania. Opowieść o wierze w człowieka

Film Bogowie.... to pierwsza myśl, jaka pojawiła się w mojej głowie, kiedy sięgałam po książkę Spotkania. Na ekranach polskich kin w 2014 roku pojawił się film z Tomaszem Kotem w roli głównej, który wcielił się w rolę kardiochirurga, prof. Zbigniewa Religi. Wówczas produkcję obejrzało ponad 2 miliony osób, a ja życzyłabym sobie, aby książkę, z którą dzisiaj do Was przychodzę, przeczytała choć połowa z tych osób. Ale zanim o tej pozycji, wrócę jeszcze na chwilę do filmu.

Postać prof. Zbigniewa Religi, czy trzeba ją w ogóle przedstawiać? Biorąc jednak pod uwagę, iż wśród moich obserwatorów znajduję się bardzo dużo młodych ludzi, na wszelki wypadek jednak wspomnę, iż to pod jego nadzorem, zespół lekarzy dokonał pierwszego udanego przeszczepu serca w Polsce i to właśnie jego historia oraz historia współpracujących z nim lekarzy, natchnęła reżysera, Łukasza Palkowskiego do nakręcenia filmu Bogowie. 

W trakcie czytania książki ponownie obejrzałam film, z dwóch powodów, po pierwsze, aby przypomnieć sobie tą niezwykłą historię, a po drugie, aby poznać prof. Mariana Zembalę. Nie zawiodłam się po kolejny raz, film dostarczył mi bardzo dużo emocji, dlatego też nie polecam go oglądać bezpośrednio przed pójściem spać, bo godzina zaśnięcia zdecydowanie się wydłuży. 

Z tytułem książki Spotkania, od razu coś mi nie pasowało i jak na moją myśl profesor wyjaśnia, iż nie zgadzał się na nazwę filmu Bogowie, a ja myślę, że tytuł oddaje to co naprawdę społeczeństwo myśli o takich ludziach jak profesor. Na tytuł tej pozycji wybrałabym właśnie nazwę pierwszego rozdziału książki czyli, Jeden z bogów. Po zapoznaniu się z treścią, nie dziwię się jednak, iż ostatecznie padło na tytuł Spotkania, prof. Marian Zembala to niezwykły człowiek z ogromnym dorobkiem, podkreślającym wielokrotnie, iż to właśnie spotkanie w jego życiu odpowiednich ludzi sprawiły to kim jest.

Książka napisana jest w formie rozmowy, jaką Dawid Kubiatowski przeprowadził z profesorem. Lekarz opowiada o narodzinach kardiochirurgicznego zespołu zbrzańskiego, o współpracy z prof. Zbigniewem Religą, a także o pracy nad filmem i jego wrażeniach po projekcji. Oprócz tematów związanych z pracą oraz domem rodzinnym profesora, znajdziemy tu także ciekawe wątki takie jak moralność w zawodzie lekarza, aktualne problemy w służbie zdrowia czy wyrywek działalności prof. Mariana Zembali jako polityka. Lekarz szczegółowo i wyważony sposób wyjaśnia każdy poruszany temat, a historia Jego życia po prostu zachwyca. Ja ze swojej strony trochę obawiałam się rozdziału książki dotyczącego wiary, ale i tu zostałam miło zaskoczona. Profesor z rozsądkiem i niezwykłą trzeźwością podchodzi także do tego tematu.

Nieczytając książki, nieznając działalności doktora można być stwierdzić historia jak historia, pewnie by na świecie można by znaleźć wiele takich biografii. Ja jednak chciałabym zwrócić uwagę na postać samego prof. Mariana Zembali. Jest to jednak dla mnie niesamowita sprawa, iż człowiek, który tak dużo w życiu osiągnął, stał się bogiem, choć wiem, że sam nie lubi tego określenia,  otacza się w świecie medycyny największymi osobowościami, zachował niesamowitą skromność i takie przyziemne spojrzenie na świat. Dlatego też chciałabym abyście poznali Jego historię i czerpali z niej energię, którą z korzyścią wykorzystacie w swoim życiu.

Książka napisana w formie rozmowy sprawia, iż bardzo dobrze się ją czyta. Dawid Kubiatowski nie bał się zadawać trudnych, dzięki czemu możemy poznać profesora nie tylko z życia zawodowego czy rodzinnego, ale także jego myśli, światopogląd czyli po prostu jako człowieka. To kawałek dobrej historii o początkach transplantologii w Polsce oraz jej współczesnych problemach, opowiedzianych z perspektywy prekursora. Cóż więcej mogłabym napisać, aby zachęcić do poznania tej historii? Może na koniec mały smaczek z książki, dowiecie się z niej bowiem, jaki serial medyczny poleca sam profesor.

Z technicznych rzeczy chciałam  wspomnieć, iż pozycja ta wypełniona jest bardzo dużą ilością zdjęć, z zawodowego życia lekarza, na których znajdziecie utrwalone chwile z operacji, wyleczonych uśmiechniętych podopiecznych czy zespół, dzięki któremu nasi bogowie mogą dokonywać takich cudów. Na końcu książki umieszczone zostało kalendarium osiągnięć klinicznych, z którego można prześledzić jak szybko w tej dziedzinie medycyny dokonywane są osiągnięcia, o których nie zdajemy sobie sprawy.

Cieszę się, a jednocześnie trochę ubolewam nad tym, iż w naszym społeczeństwie wyłącznie znane jest nazwisko prof. Zbigniewa Religi, czyli tego, który pierwszy z powodzeniem dokonał przeszczepu serca w Polsce. Oczywiście słyszymy także określenie, zespół prof. Zbigniewa Religi, ale kim tak naprawdę jest ten zespół, przecież za tym określeniem stoją ludzie. Właśnie, aby zgłębić wiedzę i podnieść naszą świadomość powstał taki film jak Bogowie czy książka Spotkania. Dzięki nim  utrwalą się w naszych głowach takie nazwiska jak prof. Marian Zembala czy prof. Andrzej Bochenek. Zachęcam więc do przybliżenia tej historii i poznania bardziej jednego z bogów.